Těhotenství a mateřství přináší řadu výzev, které ženu mohou příjemně překvapit, ale také potrápit. Často se mi stane, že ke mně přichází žena, která nikdy na fyzioterapii (dokonce ani na masáži) nebyla. Naše setkání pak často končí větou: „Mrzí mne, že jsem se nenechala opečovat mnohem dříve…“ Milé ženy, chci Vás tedy podpořit – pokud nejste zvyklé si na sebe udělat čas, zkuste to alespoň teď ve vašem „jiném stavu“ změnit. Je úplně jedno, co si dopřejete za péči, hlavně když Vám to přinese úlevu a radost. Načerpáte sílu, která se bude později hodit! Teď už ale konkrétněji: S čím může pomoci návštěva fyzioterapeuta?
Bolesti
Období těhotenství by skutečně nemělo být spojováno s bolestmi. Pokud je průběh v pořádku a žena i miminko se těší skvělému zdraví, není důvod, proč by mělo něco bolet. Může se v průběhu objevit krátkodobá obtíž, která může být spojená s tím, že děloha s naším pokladem poporostla a naše tělo se ještě nestihlo přizpůsobit novému rozložení těžiště a váhy - Růst miminka se totiž neděje každým dnem o kousíček, ale spíš jsou to takové skoky (uvidíte to poté i naživo, až bude miminko objevovat svět a růst doslova před očima). Druhým „přijatelným“ zdrojem problémů je signál těla, že má žena zastavit nebo alespoň zpomalit, to je však téma samo pro sebe.
Něco bolavého může být banalita, kterou vyřeší „jen“ správné dýchání, ale může to být i signalizace přicházejícího většího problému. Rozhodně je vždy důležité své problémy probrat s odborníkem! Můžete se také obrátit na fyzioterapeuta, který se specializuje na gynekologickou fyzioterapii. Společně se pak budete snažit najít příčinu nepohodlí a následně hledat cestu, jak si můžete ulevit a pomoci si sama. Někdy je možné zaučit i blízké okolí, abyste měla odbornou péči i doma.
Potíže s trávením
Těhotenství je často spojováno s problémy s trávením. Hlavně první trimestr bývá dynamický a ženě může být hodně zle. V prvním trimestru bohužel fyzioterapie pomoci neumí (alespoň já potřebné nástroje nemám), v dalších měsících je nabídka možností péče pestřejší! Pocity těžkosti, málo místa na jídlo, pálení žáhy… to vše může být důsledkem stažení bránice či jiných svalů. Práce s dechem a uvolněním tzv. měkkých tkání může už po první návštěvě přinést okamžitou úlevu.
Dechové obtíže
Nároky těla na kyslík a současně méně prostoru v hrudníku kvůli rostoucímu miminku obzvláště v posledním trimestru můžou mít za následek problémy s dýcháním. Ženě prostě může chybět dech, i jednoduchá činnost pak může být velmi náročná. Když se do toho přidá jedno či více zablokovaných žeber, můžou se objevit i bolesti či brnění až v rukách. Fyzioterapeuti umí uvolnit nejen žebra, pomohou vám získat také pocitově více prostoru a naučí vás lépe dýchat. Brzy pak zapomenete, že vás někdy něco takto trápilo.
Pánevní dno – inkontinence, zácpy, bolesti
O pánevním dnu se už naštěstí více a více mluví a píše. A problém s inkontinencí se nesmete ze stolu se slovy, že je to důsledek těhotenství. Možná jste už o tom četly mnohé, ale je dobré to zas a znovu zopakovat – i v těhotenství se dá pracovat s pánevním dnem. Optimální napětí svalů v této oblasti vám umožní lépe nést své tělo a miminko a zbaví vás případných obtíží v této oblasti. Pokud se naučíte dobře vnímat svou pánev, pracovat se svými svaly a dechem, ulehčí vám to porodní proces i dobu rekonvalescence po porodu.
Sport v těhotenství
V průběhu očekávání vás nemusí trápit jen bolesti a nepohodlí. Můžete využít služeb fyzioterapeutů k tomu, abyste prodiskutovali a nastavili optimální zátěž v tréninku, či upravili způsob pohybu a cvičení tak, aby bylo možné ve vašem oblíbeném sportu pokračovat celou dobu těhotenství. Pokud jste nikdy předtím necvičily, ale přeci jen alespoň teď pro sebe chcete „něco dělat“, společně můžete najít vhodné cviky či aktivity, které vám budou k potěše i ku prospěchu.
Prevence a důvěra ve vlastní síly
Fyzioterapie může pomoci jako preventivní nástroj a pomoci vám se po fyzické stránce připravit na porod a poporodní období. Práce s dechem, vnímání těla, vyvážení aktivity a odpočinku – to vše vám umožní upevnit důvěru ve vlastní tělo, vlastní síly, schopnosti a možnosti. Důvěra jako mocný nástroj a pomocník vás pak snáze provede vším, co vás čeká.
Spolupráce
Důležitou část jsem nechala na konec. Je to téma spolupráce. Moje práce a výsledy mojí práce jsou závislé na spolupráci samotné ženy. Není to vždy jen o tom, co doma cvičí, ale spíš o tom, jak se proměňuje žena sama. Kolik nabídek z mé terapie je schopna a ochotna přijmout. Zda jí naše spolupráce přináší požadované výsledky, nebo ji přibližuje k požadovanému cíli… A jestli jí vše, co děláme, dává smysl.
Po odborné stránce by bylo krásné, kdyby o sobě věděli a vzájemně spolupracovali všichni, kdo mají těhotnou ženu v péči. Zatím to podmínky nastavení našeho systému zdravotní péče příliš neumožňují. Ovšem spolupráce porodní asistentky, duly a fyzioterapeuta je běžnější – vzájemně si pak pomáháme pohledem naší specializace. Můžeme snáze řešit potíže, které ženu trápí. Také se nám rozšíří možnosti péče a „průvodcovství“ tou fází, ve které se žena zrovna nachází.
Téma spolupráce by nebylo celistvé, pokud bych nezmínila samotnou spolupráci s miminkem. Někdy je v rámci fyzioterapie možné řešit neoptimální pozice miminka, jako je např. poloha koncem pánevním. Zde je důležité vnímání a jakési naladění samotné maminky, možnosti jejího těla a možnosti a potřeby jejího miminka. A opět důvěra v proces a volbu samotného dítka, které je moudřejší než my všichni kolem, a ví jak.
Zamyšlení na závěr…
Těhotenství je dynamický děj, který odstartovává řadu změn, troufám si tvrdit, že se jedná o počátek velkého transformačního procesu. Tento proces nelze zastavit, lze jej pouze podpořit. Úkolem terapeuta není vyřešit problémy za vás. Není ani v našich možnostech a silách vyřešit všechno. I samotné „vyřešení všeho“ najednou by mohlo způsobit víc škody než užitku. Často totiž onen problém, může být výzvou k tomu, abychom něco dělali jinak. Já mohu jen doufat, že má práce vám poslouží k tomu, abyste dokázala důvěřovat sobě a svému tělu, našla v sobě nástroje a zdroje, které již dávno máte, ale možná si je neuvědomujete, a díky tomu všemu prošla procesem snáze a posilněná.
Comments