top of page
Vyhledat

Dojmy z odborného kurzu se zahraniční lektorkou

Kurz: Evidence based fyzioterapie u chronické pánevní bolesti a dysfunkcí pánevního dna

Lektorka: Prof. Mélanie Morin, PT., Ph.D.

Místo a termín konání: Praha, 19.-20. 5. 2023

Pořadatel: Rehaeduca


Když jsem odjížděla směr Praha, honilo se mi hlavou spoustu otázek:

Jak odlišné může být prostředí za velkou louží? Jaké jsou jejich fyzioterapeutické postupy? Co mi tento kurz přinese?


V první řadě chci říct, že lektorka je velmi laskavá, pozitivní, nadšená žena s velkou pokorou a otevřenou myslí. Žádná otázka pro ni nebyla příliš hloupá nebo povrchní a přišlo mi, že naopak se jí rozzářily oči nadšením pro každou další diskuzi. Přišlo mi, že si váží týmové spolupráce i jednotlivých studií uskutečněných jejími žáky. Také několikrát poukázala, jak důležitá je spolupráce a doporučení, se kterým jako odborníci odesíláme své klientky k jinému odborníkovi. EBM přístup opravdu potvrdil, že pozitivní doporučení má velký efekt na klientčino zlepšení stavu (tedy i v případě placeba).


Diagnostika

Již v rámci anamnézy a pak i aspekce nás upozorňovala, jak si odlišíme například bolesti způsobované kvasinkovou či bakteriální infekcí, hovořila také o typech bolestí, na které zabírají či naopak nezabírají antidepresiva. Tato část ačkoli byla velmi zajímavá, mám pocit, že nepatří do "rukou fyzioterapeutů", nicméně je dobré znát určité body, od kterých je možné se odpíchnout a posílat k odborníkovi.

Lektorka nám ukazovala možnosti diagnostiky pomocí ultrazvuku 2D/3D/4D - pro ozřejmění zapojení svalů pánevního dna, pro ověření existence cystokély, rectokély či prolapsu, a také její postup při diagnostice avulzí levatoru ani. Okrajově zmínila možnosti měření průtoků krve v pánevním dnu a měření elastografie (tedy jak po sobě jednotlivé vrstvy kloužou).

Dále zmiňovala výhody a nevýhody vyšetření pomocí EMG a dynamometrie.

Následovala velmi podrobná manuální diagnostika - štětičkový test pro lokalizaci bolesti vestibula, vyšetření citlivosti dermatomů, palpační vyšetření napětí (Ressingova škála) a bolestivosti svalů pánevního dna zevně přes perineum i vnitřně přes pochvu, testování flexibility a PERFECT škály. Taktéž jsme zkoušeli použít gynekologická zrcadla - opět, velmi zajímavá zkušenost, kterou však přenechám v rukou gynekologů.Ošetření

Pro možnosti ošetření nám profesorka Morin nabízela mnoho možností. V Kanadě se často používá Lidocain. Ovšem ze studie jejího týmu vyplývá, že lepší výsledky má pravidelná návštěva fyzioterapie než aplikace lidocainového krému.

My jsme ovšem prakticky procházeli ošetření fascií pánevní oblasti, svalů pánevního dna a jeho synergistů, zkoušeli jsme (nepřímou) mobilizaci nervů a "mobilizaci" centra perineale. Přístup pro jednotlivé techniky byl jak zevně přes peritoneum, tak vnitřně přes pochvu. Součástí léčby byl i Biofeedback a laser terapie, bohužel tyto části zatím pro běžně pracující fyzioterapeuty u nás nejsou dostupné… Ovšem, co využít můžeme, jsou doporučená domácí cvičení a autoterapie!


Postup domácí samo terapie

Prof. Morin s týmem se v rámci léčby věnovali také edukaci klientek v mnoha aspektech – anatomie, denní aktivity, sport, hygiena, pomůcky… Mám pocit, že u nás stále edukace v mnoha oblastech chybí a i my bychom měli přispět k tomu, aby se situace zlepšila!

Vzhledem k zaměření na vaginismus uváděla lektorka i doporučovaný postup cvičení s dilatátorem i možnosti samoošetření a snižování citlivosti vulvy.


Jak to celé vnímám?

Jsem hodně nadšená a myslím si, že je to hlavně osobností lektorky a vizí, jak vše může fungovat (samozřejmě neznám celé pozadí a jsem si vědoma, že vše nemusí být tak růžové, jak se na první pohled může zdát…). Ještě si vše teoretické a praktické musí sednout a potřebuji si sama v sobě srovnat, co použiji do praxe. Kdo mne zná, ví, že k vnitřním ošetřením přistupuji minimálně. Nepřímé a jemné techniky pravděpodobně nikdy nebudou mít dostatečnou evidence based základnu, ale sedí mi lépe. Nicméně zůstávám otevřená i těmto (pro mne) invazivnějším přístupům. Myslím, že pro mne nebudou metodou první volby, ale věřím, že po zralé úvaze si najdou místo i v mé práci… minimálně formou autoterapií, které v současné době na sobě testuji, abych mohla pak s klidným svědomím nabídnout dále!Děkuji Rehaeduca za uspořádání kurzu a děkuji úžasné lektorce Mélanie Morin za příjemné a obohacující vedení kurzu.

77 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page