top of page
Vyhledat

Filozofické okénko: Terapeutický neutrál

Stál či seděl, jak vánek na harfu hrál,

Mlčel, nesoudil a nikam nespěchal.

Ticho před bouří, noční klid,

Chvíli před rozbřeskem či před setměním – BÝT.

Všechno a nic současně,

Na věky i dočasně.

Stav mysli, duše, těla – Bytí,

Co ozdravuje, vypouští i sytí.


Myslím si, že tak nějak by se dal popsat neutrál. Jako jakýsi stav duše, těla a mysli, kdy nic neřeším, nesoudím, neběží mi milion myšlenek a nutností k řešení. Mohlo by to být jakési odosobnění, kdy se vytvoří prostor, možná se spíš pozve prostor, který umožňuje uzdravování, harmonizaci opět v těle, duši i mysli a to nejen ve mně, ale i v klientovi. Je to čas a prostor, kdy nic není nemožné, kdy se může odehrát cokoli. Možná se můžou protnout i časové linky? Stav, kdy jsem skutečně jen nestranným a nezaujatým pozorovatelem. Stav, kdy ke mně mohou přijít vize, zprávy,… Múza.

Je to takovéto „nic“, které zároveň nese obrovský potenciál, má velkou sílu. Myslím, že jsou to chvíle v přírodě, které mám skutečně nejradši – ty chvíle, kdy se vše na chvíli zastaví a ztiší, kdy je v tom „nic“ cítit úplně vše, než dojde k nějaké změně.


Možná že o tomto stavu jsou mnohé rituály a meditace. Kdy se díky tomuto naladění může člověk dostat sám k sobě, ke svému původu, či spojení, které je mimo naše pojmenování. V tomto stavu může tvořit – léčit, vynalézat, komponovat, malovat….nebo být prostě napojený.


V tomto stavu však nemusí jen něco vznikat, může i něco odcházet. Je to natolik potřebné prostředí, kdy mohou odcházet traumata, bolesti, nefungující vztahy, ale také život sám, je-li už u svého konce/začátku. Možná je to chvíle, kdy si duše vybírá své rodiče…nebo je to ta chvíle po oplození…či okamžik, kdy se miminko rozhodne, že je vhodná chvíle se narodit či se svými rodiči rozloučit?

Cítím v tom velkou sílu a podporu, která ale není nijak zabarvena. Nikam netlačí, nespěchá, nesoudí, nemanipuluje….prostě je a utváří pole možností a je jen na nás, zda je využijeme nebo pro které se rozhodneme. Je tam jakási připravenost k činnosti, změnám – chvíle ano i ne, jin a jang, dynamické rovnováhy…

45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page