top of page
Vyhledat

Optimální relax i zátěž v těhotenství aneb proč si dopřát pohyb ve vodě

Zjistí-li žena, že je těhotná, neznamená to, že by musela hned přestat cvičit nebo naopak rychle začít něco dělat. Platí doporučení – je-li žena zvyklá pravidelně provozovat nějaký sport, může pokračovat i v těhotenství. Výjimku tvoří sporty adrenalinové nebo s vyšším rizikem úrazu. Pokud jste sportovkyně, jistě dobře znáte své tělo, stačí jen poslouchat signály těla, abyste věděla, co vám dělá dobře a co ne. Oproti tomu, pokud nemáte kladný vztah ke sportu a máte pocit, že teď jste těhotná a měla byste dohnat roky sezení, spíše uklidněte hlavu a pusťte se do pohybu s rozmyslem a hlavně radostí! Sportovní aktivita by měla člověku přinášet radost a to nejen v těhotenství. Když děláte něco jen proto, že „by se to mělo“, většinou je účinek takové činnosti minimální.


Plavání bývá obecně doporučovanou pohybovou aktivitou, protože nadlehčuje tělo a nepůsobí velkou zátěž na klouby. Toto oceníte obzvláště v posledních týdnech těhotenství. Troufnu si tvrdit, že budete nadšené z pocitu lehkosti a obratnosti ve vodě, který je silně kontrastní oproti pohybu na souši. Také vaše rozvolňující klouby si na chvíli odpočinou. Odpor vody pomáhá posílit svaly a tzv. šlapání vody v hloubce zase umí ulevit při problémech s nadýmáním. Další výhodou je působení hydrostatického tlaku vody na vaše cévy – centripetální pohyb (=pohyb směrem k srdci) krve umožňuje lepší vstřebávání otoků. Navíc příjemně chladivá voda uleví nejen vašim oteklým kotníkům, ale osvěží v podstatě v každém ročním období (těhotné ženy se obvykle více potí a je jim více vedro než jiným).



Pokud pojmete pohyb ve vodě jako tréninkovou aktivitu, nehrozí přehřátí. Oproti jiným sportům na souši se nemusíte bát pádu, navíc můžete začít v jakékoli fázi těhotenství. A jaký plavecký styl zvolit? Co se stylů týče, nejlepší je plavání prsou nebo kraulu. Pokud byste měla pocit, že je pro vás náročné se dostávat nad hladinu – šnorchl je skvělé řešení! Od druhého trimestru není vhodné plavat znak, protože při poloze na zádech může děloha stlačit dutou žílu a „omezením“ krevního oběhu vám vyvolá nevolnosti a pocity ztíženého dýchání. Nedoporučuje se ani plavání motýlka – zkušená plavkyně by s tímto stylem nemusela mít problém, ale kvůli švihovým pohybům budou kladeny větší nároky na vaše děložní vazy a celkově může dojít k podráždění dělohy a následnému tvrdnutí břicha. Nejste-li zdatná plavkyně, obyčejná chůze ve vodě, nebo cvičení ve vodě se skupinou dalších žen, může být optimálním řešením, jak si bezpečně zasportovat.



Na co si dát pozor? Kromě možného uklouznutí na mokré podlaze počítejte i s pomalým vylézáním z vody – najednou ztěžknete (v těhotenství pocitově více než v netěhotném stavu). Taktéž dbejte na pitný režim. V posledním trimestru vás ještě může překvapit, že se vám bude „jinak“ dýchat, obzvlášť pokud vychází poslední trimestr na léto a vy poprvé jdete plavat – miminko tam prostě je a o svůj prostor se hlásí. Možné gynekologické záněty jsou kapitola sama pro sebe – tady je vhodná konzultace s lékařem či porodní asistentkou. Pokud neplavete závodně, je možné, že zvolený styl neovládáte dobře, abyste si nepřivodila bolesti zad, případně i břicha a pánve, domluvte si plaveckého trenéra. Pro vhodnou volbu zátěže v případně tréninku zkontaktujte sportovního lékaře, fyzioterapeuta nebo trenéra.



Pokud byste potřebovaly s pohybovou aktivitou v těhotenství poradit, můžete se objednat na individuální konzultaci. Ráda s vámi najdu optimální cestu.

72 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page